fbpx Skip to main content
Kineziterapeutas: ne visada gydyti reikia tik ten, kur skauda

Kineziterapeutas: ne visada gydyti reikia tik ten, kur skauda

Kankina kaklo, nugaros ar raumenų skausmai? Jūs ne vieni – taip pat, kaip ir jūs jaučiasi milijonai žmonių visoje Europoje. Nemaloni žinia – raumenų ir kaulų sistemos sutrikimai vargina ne tik dėl įprastų fizinių priežasčių: nepatogios laikysenos, greito darbo tempo, jėgos reikalaujančių judesių, per ilgo stovėjimo ar sėdėjimo toje pačioje padėtyje, bet ir dėl psichologinių problemų, trukdančių žmogui išgyti.

Šį mokslininkų atradimą patvirtina ir kineziterapeutas Valdas Tautkus: „Žmogaus kūnas yra sudėtingas mechanizmas, tad nemažą vaidmenį šios srities susirgimams turi ir psichologinis žmogaus nusiteikimas, pavyzdžiui, jei žmogus negatyviai nusiteikęs, stipriai išgyvena dėl galimų ligos padarinių, savo ateities, – jam padėti išties sunku.“

Anot jo, specialistams svarbu suprasti, kad visas žmogaus kūnas turi būti vertinamas kaip visuma, o ne atskiros dalys, tuomet ir teigiamų gydymo rezultatų bus galima sulaukti greičiau, jie bus tvaresni.

Pas gydytoją tik tada, kai skausmas nebepakeliamas

„Kaulų ir raumenų sistemos, nugaros ir kaklo skausmai – viena dažniausių nedarbingumo ligų ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje, o 97 proc. susirgusių – asmenys, vos sulaukę 40-ties. Galima spėti, kad ir Lietuvoje šiuo metu yra bent keli šimtai tūkstančių nuo to kenčiančių darbingo amžiaus žmonių. Deja, pas gydytoją jie užsuka retai ir nėra linkę skųstis skausmais tol, kol šie tampa nebepakeliami“, – pastebi sveikatinimo ir reabilitacijos centro Druskininkuose „Upa“ kineziterapeutas V. Tautkus.

Tinkamas, individualiai parinktas kūno judesys padeda atnaujinti, gerinti bei palaikyti kaulų ir raumenų, širdies ir kraujagyslių bei kitų sistemų funkcinę būklę. Vis dėlto, skausmo kamuojami žmonės, anot specialisto, apsilankę įprastoje gydymo įstaigoje, dažnai iš jos išeina su standartiniais gydytojų siūlomais problemos sprendimais: „šiek tiek paplaukioti“, „pasimankštinti“ ar „tiesiog daugiau pajudėti“, deja, dažnu atveju to jau nebeužtenka.

Apsilankius pas kineziterapijos specialistą, sutrumpėtų problemos sprendimo, o tuo pačiu – ir patiriamų skausmų laikas. Pagal specialią reabilitacijos ir diagnostikos programą išsityrus sveikatos būklę, per kelias poilsio dienas sukaupus jėgų ir įgijus žinių, galima įveikti negalavimus ar ligą, sužinoti, kaip koreguoti gyvenimo būdą, stiprinti organizmo atsparumą ir imunitetą. Nustatyti problemą, aptarti gydymą ir susidaryti gydomųjų pratimų kompleksą rekomenduojama su sertifikuotu „James Cyriax“ diagnostikos metodo kineziterapeutu, viena iš galimybių – užsukti į „Upa“ centrą Druskininkuose.

Atsakymai dažnai slypi netikėčiausiose vietose

Pasak V. Tautkaus, vienas iš pavyzdžių, į kuriuos gydytojai retai atkreipia dėmesį diagnozuodami nugaros skausmus – kūdikystėje „praleistas“ vienas mokymosi vaikščioti etapas. Ropojimas ir kiti, mūsų akimis gyvūnų elgsenai būdingi, dinaminiai pratimai, iš tiesų subalansuoja kairiojo ir dešiniojo smegenų pusrutulio veiklą, tad praleidus šį etapą, neišsiugdžius reikiamų refleksų, vėliau dažnai į svečius pasibeldžia nugaros skausmai. „Į žmogaus problemą pažiūrėjus kiek kitaip, atsekus visą skausmo raidą ir jo šaltinį, galima pastebėti įdomių dalykų“, – šypteli kineziterapeutas.

Neretai dar ir Lietuvos „James Cyriax“ diagnostikos mokykla vadinamame sveikatinimo centre „Upa“ dirbantis specialistas testavimo metu tiksliai nustato, kuri kūno vieta yra problemiška ir kokią įtaką paciento būklei gali turėti jungiamojo audinio pakitimai ar vidaus organų negalavimai, sisteminės ligos ar galiausiai – centrinė nervų sistema.

„Centrinės nervų sistemos įtaka savijautai yra didžiulė, tačiau nemažai specialistų to dar neįvertina ir nesistengia apie ligą ir gijimo procesą pacientui aiškinti taip, kad jį nuramintų. Žmogui kyla daug neramių minčių: ar galės laiku po ligos grįžti į darbą, ar dėl ligos gali netekti darbo vietos, ar po nedarbingumo laiko turės pinigų susimokėti už komunalines paslaugas ir taip toliau – o jos gijimo procesui tikrai nepadeda“, – atkreipia dėmesį V. Tautkus.

Nors reabilitacijos ir psichinės sveikatos specialistų paslaugos Lietuvoje dar nėra labai populiarios, tačiau, anot specialisto, akivaizdu, kad kuo toliau, tuo apsilankymų pas šiuos specialistus daugės – ne veltui įvairūs tyrimai rodo, kad kaulų ir raumenų sistemos, nugaros ir kaklo skausmai yra viena dažniausių nedarbingumo ligų visoje Europoje.

 

Rezervuoti Rezervuoti